Ads 468x60px

Pages

29 Nisan 2010 Perşembe

Bir Düğün Hikayesi

Geçen hafta , eşimin sınıf arkadaşının düğünü vardı. Bizi de davet etti. Amerika'da ilk defa bir düğün gördük.Önce kilisede nikah, sonra göl kenarında düğün salonu gibi bir yerde düğün oldu. Televizyonda izlediğimiz Amerikan düğünleri gibiydi aynı.

Gittiğimiz yer -Lakeland-, bulunduğumuz yere yaklaşık 1 saat 20 dk uzaklıkta. Evden çıktığımızda sıcak bir yaz havası vardı Orlando'da. Ama Lakeland'da hava kapalıydı, hafiften yağmur atıştırıyordu. Biz erken gidip, Lakeland'ı gezdik biraz. Haritaya baktığımızda gideceğimiz yerin yakınında büyük bir göl olduğunu gördük.Fazla vaktimizin bir kısmını da orda değerlendirdik.

...........................................&.....................................................

Parkta , martı, pelikan, ördek ve çok sayıda kuğu olmak üzere çeşitli kuşlar vardı.Bu güzel göle, kuğular zerafetleriyle romantizm katıyorlardı.


Kuğular güzelliklerinin farkındalar. Yolun karşısına salına salına geçip, arabaları bekletiyorlardı.Yukarıda o anı yakaladım, çok hoştu ya. 2.kısımdaki fotoğrafta da bir ekmek parçasının peşinden koşan kuğular görülmekte.

Geçelim düğüne..Düğün çok güzeldi.Gelinin heyecanı yüzünden okunuyordu.Gelin, her yerde gelin işte.Kimbilir hazırlıklar süresince ne kadar stres olmuştur.Herşey ince ince düşünülmüştü. Kilisedeki süslemeler, nedimelerin çiçekleri, düğün salonundaki masa süslemeleri, çiçekler hatta gelin pastasında bile hep aynı renk hakimdi : Turuncu.Üstteki fotoğraftaki kilisede nikah oldu. Kapı girişinde düğün sahipleri gelen misafirleri karşılıyorlardı.


Bu fotoğrafta da kilisenin içinden görüntüler var.Gelin gelmeden önce yapılan hazırlıklar görünüyor fotoğrafta. Sağdıçlar, aile büyüklerini beyaz şerit üzerinden geçirip( mutluluk yolundan) tek tek yerlerine kadar götürdüler. Sonra nedimeler tek sıra halinde, sonra da sağdıçlar tek sıra halinde geçip ortadaki alanda sıralandılar.Bu geçişlere piyano sesi eşlik etti tabi. Sıra geline geldiğinde ise, gelin kıyafeti giymiş küçük bir kız ,elindeki sepette bulunan gül yapraklarını mutluluk yoluna saçtı.Gelin, babasının kolunda, güzel bir müzik eşiliğinde salona girdi.Misafirler, ayakta karşıladı onları. (Bu kısımla ilgili videoyu en kısa zamanda ekleyeceğim.)


Rahip, İncil'den okuduğu sayfalarla nikah aktini gerçekleştirdi.Damat ve Gelin, birbirlerine söz vererek yüzüklerini taktılar.


Gelinin 7 tane nedimesi, damadın da 7 tane sağdıçı vardı. Nedimelerin de sağdıçların da kıyafetleri tek renk ve hemen hemen aynı tipti.Kültürler farklı olunca , ayrıntılar daha çok göze çarpıyor tabi.
Kilisedeki nikah sonrasında, hemen yakınındaki göl kenarındaki komplexde düğün oldu. Gelin ve damat limuzinle geldiler.Biz de bindik bu limuzine. :) Düğünden çıktığımızda limuzin kapıdaydı, biz de izin isteyip içerisine girdik.Önce biz şoförün fotoğrafını çektik, sonra da o bizimkini.


Salon girişinde , gelin ve damadın birlikte çekildikleri bir fotoğraf karşılıyordu davetlileri.


Bu fotoğrafta da masa dizaynı görülüyor.Gerçekten çok hoş bir dizayndı.Burada da yine turuncu renk hakimdi.


Her masanın ortasında yukarıda gördüğünüz vazolarda turuncu-beyaz güller bulunuyordu.Masalarda her konuk için küçük bir hediye hazırlanmıştı.Kapağında iki tane yüzük bulunan , hani şu baloncuklar çıkarttığımız içi sabunlu sıvı dolu küçük oyuncaklardan.

Ha..masada gördüğünüz bütün tabak,çatal,kaşık,bardak ve kadehler plastik. Ama elime almasam hiçbirinin plastik olduğunu anlamazdım.Amerikalılar bu konuda pratik düşünmüşler.


Ve işte..Gelin ve damat salona girdi.Fotoğrafçılara poz verdiler uzun bir süre. Sonrasında da ilk danslarını yaptılar.

Misafirler için önce aparatif masası hazırlanmıştı. İki masa yanyana sıralı, görüntüleri ile iştah açıcıydılar.Dj'nin seçtiği güzel parçalarla dans edilip, eğlenildi.Daha sonra da yemek duası okunup, yemek yenildi.İlk önce gelin , arkasından damat ve sonrasında da misafirler tek sıra olup, tabldot usulu ,sırayla yemeklerini alıp masalarına oturdular.Yemek sonrasında eğlence devam etti yine.Düğün pastası, düğünden önce baş köşedeki yerini almıştı bile. Gelin ve damat salona girmeden önce pastanın fotoğraflarını çektim.Pasta, gerçekten çok güzel görünüyordu. 5 katlı ve herkatı gerçekti(yenilebilir).Çok güzel süslenmişti. Pasta katları arasında, gerçek güller kullanılmıştı. Pasta kesme bıçağı ve servis spatulası da tüllerle süslüydü.

Amerikalılar için düğün pastası çok önemli. Pasta için özel bir masa hazırlanır, süslenir ve düğün boyunca davetlilere sergilenir. Pasta gerçek olduğu için , pasta kesme merasımı tüm davetlilerin önünde olur ve davetlilere kesilen pastalar ikram edilir.

Amerika'da pastacılık eğitimleri de çok yaygın. Ben de pastacılık kursuna gidip böyle güzel pastalar yapmak istiyorum.Salonun bir köşesine de böyle bir masa hazırlanmıştı. Buraya, davetliler gelin ve damat için getirdikleri hediyeleri bırakıp, masadaki deftere adlarını yazıyorlar. Biz de bir hediye aldık hangisi olduğu belli değil mi? :) ( Ertesi gün, Gelin Hanım mail yazdı, hediyemizi çok beğendiğini belirtip, tşk etti.)

İşte böyle..Bizim için eğlenceli bir gündü."Amerika da bir Amerikan Düğünü gördük mü? Gördük." :)

Bir sonraki yazımda, İlginç Düğün Gelenekleri'nden bahsedeceğim.

Not:Kilisedeki düğünün videosunu yakında ekleyeceğim.( 2 saat bekledim ama video yüklenmedi. Sonra tekrar deneyeceğim.)

3 yorum:

Cilekli Sakiz USA'da dedi ki...

Cok hos bir yazi olmus...Gitmis kadar oldum :)Ayrintilar super, yansimis zaten fotolarada...
Suan gezidesiniz zaten, kimbilir donunce daha neler anlatacaksin?Gorusuruz bize gelince optm...

C!lekl! k!z 'USA' dedi ki...

odullendirildiniz..http://birazgercekbirazhayal.blogspot.com/2010/05/sweet-blog-odulum.html

konya düğün salonları dedi ki...

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Yorum Gönder

Yorumunuz icin tesekkurler.

 

Sample text

Sample Text